Parametry kolektorów gruntowych i studni cz.4

Omawianie mitów i nieporozumień byłoby niekompletne, gdyby nie poruszyć bardzo popularnej i równie nieprawdziwej legendy prawidłowej głębokości zakopania kolektora gruntowego. Trudno znaleźć publikację na temat pomp ciepła, w której nie pojawiłoby się sakramentalne wręcz zdanie, które brzmi: „rury kolektora zakopujemy poniżej głębokości zamarzania”. To brzmi pozornie bardzo logicznie, ale nie wszystko co logiczne musi być zaraz słuszne. Podejrzane jest jednak to, że nikt nie mówi o tym, o ile niżej należy te rury zakopać.

Z tym nieporozumieniem można polemizować, posługując się prostym przykładem. Zakładamy, iż dom w którym będzie pompa ciepła jest zbudowany w okolicy, w której w normalnych warunkach, czyli przed zakopaniem kolektora, granica przemarzania wynosi 2 metry. Gdyby to „przykazanie” było słuszne, to należałoby kolektor zakopać poniżej tej granicy. Poniżej to znaczy ile? Pół metra, jeden metr, czy więcej? Przyjmijmy jeden metr. Czyli zgodnie z tą zasadą kolektor powinien być zakopany na głębokości trzech metrów.

Zastanówmy się przez chwilę głębiej nad tym problemem. Założyliśmy, że ziemia bez kolektora przemarza do 2 metrów. No to rodzi się następujące pytanie, czy rury kolektora, w których płynie ciecz o temperaturze -8°C nie spowodują przesunięcia strefy przemarzania w dół? Pewnie że tak! Czyli należy od razu zakopać rury na głębokości 5 metrów, bo mniejsza głębokość nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Kolektor zakopany na głębokości 5 metrów działałby tylko przez jedną zimę, bowiem po kilku miesiącach jego pracy nastąpi nieuniknione zamrożenie ziemi dookoła rur kolektora, ta zamrożona, głęboka warstwa nie zregeneruje się przez lato i nie powróci do swojej pierwotnej temperatury.

Dlatego najlepiej nie zawracać sobie głowy głębokością przemarzania, a rury umieścić na głębokości między 1,0-1,5 metra. Głębokość ta wynika z możliwości odbierania ciepła magazynowanego w gruncie pochodzącego od Słońca i opadów atmosferycznych. Od wszystkich reguł istnieją wyjątki. Tak jest i w tym przypadku. Jeśli się okaże, że w danej lokalizacji istnieje duży ciek wodny położony na głębokości, powiedzmy dwóch czy trzech metrów, to jednak dobrze jest umieścić kolektor właśnie tam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *