Niewydolność źródła ciepła

Niewydolność źródła ciepła

Było to już wielokrotnie powtarzane, że pompa ciepła nie grzeje. W przeciwieństwie do innych urządzeń grzewczych jest ona tylko przekaźnikiem ciepła lub lepiej transformatorem temperatury. Dlatego niewydolność źródła ciepła nie może być skompensowana nawet przez najlepszą pompę ciepła. Ponieważ najczęściej źródłem ciepła jest kolektor gruntowy, to jemu poświęcimy najwięcej uwagi.

Trzeba rozróżnić dwa rodzaje niewydolności. Ta pierwsza i najgorsza niewydolność jest skutkiem złych założeń projektowych. Drugi rodzaj to zmiany parametrów kolektora spowodowane upływem czasu. Dlatego bardzo ważne jest aby istniała dokumentacja projektowa i dokumentacja fotograficzna (przed zasypaniem). Tylko wtedy bowiem można stwierdzić, z którym rodzajem niewydolności mamy do czynienia.

Zanim przejdziemy do omawiania środków zaradczych, trzeba powiedzieć jak właściwie objawia się niewydolność źródła ciepła. Najbardziej drastycznym symptomem złej pracy źródła ciepła jest awaryjne zatrzymanie pompy ciepła spowodowane zadziałaniem presostatu niskiego ciśnienia lub termostatu parownika. Użytkownik dostaje wtedy stosowny komunikat informujący o konieczności wezwania serwisu. I słusznie, bowiem w takim przypadku konieczna jest interwencja specjalisty. Może być wiele przyczyn takiej skrajnej niewydolności. Wystarczy zwykły spadek ciśnienia w obwodzie kolektora ziemnego spowodowany drobnym wyciekiem płynu niezamarzającego. Może też wystąpić zablokowanie filtru osadnikowego. Jest to bardzo prawdopodobne w pierwszym roku eksploatacji. Filtr zbiera wszelkie zanieczyszczenia a w szczególności drobne cząsteczki tworzywa sztucznego pochodzące z wewnętrznej powierzchni rur kolektora. Jeśli cos takiego wystąpiło, to usuniecie awarii jest bardzo proste, wystarczy tylko odkręcić i oczyścić filtr. Tu okazuje się jak ważne jest umieszczanie zaworów odcinających przed tymi elementami instalacji, które mogą być przedmiotem wymiany lub oczyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *