Efektywność kolektorów słonecznych cz.1

Sprawność kolektorów słonecznych.
Wraz ze wzrostem temperatury w kolektorze w stosunku do temperatury otoczenia, maleje jego sprawność. To logiczne, gdyż im cieplejszy kolektor, tym mniej oddaje energii do instalacji, a więcej do otoczenia. Dlatego przy wyższych temperaturach sprawność kolektora słonecznego maleje prawie do zera. Wykres jest ilustracją sprawności kolektora dla różnej intensywności promieniowania słonecznego. Bezchmurne niebo, czyste powietrze i kolektor nachylony pod najkorzystniejszym kątem, czyli idealne warunki dadzą rezultat w postaci krzywej opisanej jako 1000 W/m2. W praktyce należy się jednak spodziewać intensywności promieniowania wg dolnej krzywej.

Efektywność kolektorów słonecznych

Modne obecnie kolektory słoneczne nie są w stanie samodzielnie zapewnić ani całorocznego ogrzewania pomieszczeń, ani wody użytkowej. Nie jest to wina kolektorów, tylko warunków pogodowych panujących w tej części Europy, w której przyszło nam mieszkać. Co innego w Grecji czy Hiszpanii. Nie jest to krytyka kolektorów słonecznych. Chodzi jedynie o to, aby trafnie oceniać sytuację i nie spodziewać się cudów, choćby były podane one w najbardziej kolorowym prospekcie.

Z prawami fizyki nie sposób dyskutować. A sprawa wygląda tak. Sprawność kolektorów słonecznych nie jest stuprocentowa, bo być nie może. Słońce w dzień bezchmurny, przy przejrzystym powietrzu dostarcza około 1 kW na każdy metr kwadratowy kolektora. Dni słonecznych w ciągu roku na pewno jest mniej niż 365, a ponadto tylko pewna część energii słonecznej da się zamienić w kolektorze na ciepło.

Tak więc z jednego metra kwadratowego powierzchni kolektora (najlepszego) możemy uzyskać rocznie około 450 kWh. Te gorsze są w stanie dać 200-400 kWh rocznie. To znaczy, że jeden moduł porządnego kolektora (około 1,8 m2) da rocznie mniej niż 900 kWh, czyli tak jakby grzałka 2 kW pracowała przez 450 godzin. I to wszystko.

Przyjmując cenę jednej kilowatogodziny prądu elektrycznego na poziomie 0,40 zł można powiedzieć, że zastosowanie wydajnego kolektora słonecznego pozwoli na zaoszczędzenie rocznie 360 zł. Jest to oszczędność maksymalna, gdyż policzona została w stosunku do najdroższego nośnika energii, którym jest prąd elektryczny. Gdyby takie samo wyliczenie zrobić w odniesieniu do ogrzewania gazowego to zamiast 360 zł otrzymamy roczną oszczędność mniejszą niż 200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *