Dobieranie urządzeń towarzyszących cz.1

Dobieranie urządzeń towarzyszących. W tym momencie chodzi o taki dobór urządzeń, aby wszystkie elementy stanowiły zwartą i prawidłowo działającą całość. Instalacja grzewcza to nie tylko pompa ciepła. Jeśli moc oraz rodzaj pompy ciepła zostały ustalone i wybór został dokonany, to nadchodzi moment aby bardzo dokładnie przyjrzeć się przepływom w instalacji. Przepływy ustalamy kolejno, poczynając od strony źródła ciepła.

Przepływ cieczy (wody lub solanki) po stronie źródła ciepła oraz po stronie grzewczej jest narzucony przez wymagania pompy ciepła. Producent podaje zawsze w danych technicznych prawidłową wielkość tego przepływu i wartość ta musi być utrzymana. Dlatego projektant musi policzyć sumę spadków ciśnień w całym obwodzie i dobrać pompę obiegową o odpowiedniej wydajności. Przy tym nie wolno nigdy zapomnieć o spadku ciśnienia na wymienniku pompy ciepła, gdyż to on decyduje w największym stopniu o oporach przepływu.

W przypadku pompy ciepła powietrze-woda sprawa się znacznie upraszcza, gdyż po stronie źródła ciepła nie musimy już nic obliczać. Wentylator umieszczony w pompie ciepła jest zawsze dobrany prawidłowo, a powietrza jest też zawsze pod dostatkiem.

Ale tak czy inaczej po stronie grzewczej zawsze trzeba wyliczyć wszystkie spodziewane spadki ciśnień w całym obwodzie, a następnie dobrać taką pompę obiegową, która przy danych oporach hydraulicznych zapewni odpowiedni przepływ. Nie ma tutaj miejsca na żadne kompromisy i niedokładności. Podczas eksploatacji wszystkie niedoróbki natychmiast dadzą o sobie znać. Warto zaznaczyć, że dobranie pompy obiegowej zbyt dużej w stosunku do potrzeb nie stanowi większego problemu i to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z obwodem źródła ciepła, czy z obwodem grzewczym. W tej sytuacji jedynym mankamentem jest wzrost kosztów eksploatacyjnych wynikających ze zwiększonego poboru energii przez pompy obiegowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *