Ciepło z powietrza cz.2

Pompa ciepła powietrze-woda.
Uproszczony rysunek ogrzewania budynku wyposażonego w zewnętrzną pompę ciepła. Między pompą ciepła a obwodem grzewczym widać podłączony zbiornik buforowy.

Dzięki temu problem hałasu zostaje rozwiązany. Pozostaje jednak kwestia estetyki, bowiem nie każdy chce mieć w ogrodzie metalowe pudło, które trudno jest wkomponować w otoczenie. Z tego powodu wybór pada na pompy ciepła, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zwykle w piwnicy lub na poddaszu (strychu). W tych rozwiązaniach pompa ciepła jest łączona ze światem zewnętrznym za pomocą dwu rękawów, którymi przepływa powietrze. Kanały powietrzne są izolowane termicznie, aby zapobiec kondensacji pary wodnej, oraz akustycznie w celu tłumienia szmerów przepływu powietrza.

Na tym jednak nie koniec problemów dla konstruktorów pompy ciepła po-wietrze-woda. Pozostaje kwestia oblodzenia parownika pompy ciepła. Zasysane i schładzane powietrze zawsze zawiera pewną ilość pary wodnej, a ta zamienia się w wodę wtedy, gdy spotyka się z zimnymi elementami parownika. Przy ujemnych temperaturach zewnętrznych ta skroplona para wodna zamarza na elementach parownika, tworząc lodową skorupę blokującą przepływ powietrza i powoduje spadek wydajności pompy ciepła.

Aby temu zapobiec stosuje się cykliczne odmrażanie parownika. Specjalny czujnik informuje kontroler pompy ciepła o pojawieniu się lodu, wtedy zostaje zainicjowany cykl odmrażania. Ten proces polega na podgrzewaniu parownik,i za pomocą grzałki elektrycznej albo za pomocą odwrócenia obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Ten drugi sposób jest stosowany coraz częściej, gdyż jest najbardziej wydajny i ekonomiczny.

Zasada pracy pompy ciepła typu powietrze-woda.
Powietrze przechodząc przez wymiennik zostaje schłodzone, oddając energię do pompy ciepła. Ta z kolei po podniesieniu temperatury przesyła ciepło do obwodu ogrzewania. Pompy tego typu mogą być instalowane na zewnątrz budynku lub w środku. Rozwiązanie pierwsze jest najprostsze. W drugiej wersji trzeba stosować odpowiednie rękawy doprowadzające powietrze do pompy ciepła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *